Hazırlayanlar:

Proje Sahibi: Kenan Bengü
kenanbengu@gmail.com

Proje Koordinatörü: Yeşim Bilge Bengü
yesimbilge@gmail.com

MFK, Metin Yazarı: Handan Durgut
handan.durgut@gmail.com

Grafik Tasarım: Erol Egemen

MFK: Memet Fuat Kitaplığı
KP: Kitaplık Projesi

Mehmet Fuat Kitaplığı BASIN BÜLTENİ

Memet Fuat Kitaplığı Seyir Defteri II:

Yaz sonu, "sanat"la başladı, "spor"la sürdü. Eylül ayına "yabancı dil"de girildi.

Sanat türündeki 832 kitaba, tiyatro ağırlığını koydu ve tiyatroda 483 kitaba ulaşıldı. Shakespeare'e ait 51 kitap, "tiyatro" türü içinde ayrıca belirtildi. Genel sanat kitapları arasından sinema, müzik, karikatür ve radyo kitapları ayrımlandırıldı; plastik sanatlar, sergi katalog ve broşürleri ile mimarlık kitapları bir arada tutuldu. Spor kitapları 152'de kaldı.

Bir araştırma için dergilere öncelik verilmişti ki; bu kez de yabancı dilde basılmış kitaplar araya girdi. Yabancı dil kitapları arasına, roman ve öykü türleri dışarda tutularak girildi; henüz çıkılamadı. 1947 tarihli Seçilmiş Hikâyeler Dergisi ile 1957 tarihli Dost dergileri arasında, reklamcılık tarihimizde değerlendirilmesi gereken ilanlarla karşılaşıldı. Öyle anlaşılıyor ki dergiler, kapak konularından köşe yazılarına, yazarlarından dosya konularına, tartışmalara kadar içerikleriyle titiz bir ayrıntılandırmaya ihtiyaç gösterecek. Keyifli, öğretici, ancak ilişkilendirmelerin atlanmaması için kitaplardan sonraya bırakılması gereken bir çalışma. Nitekim, şimdilik durduruldu.

Yabancı dile çevrilmiş ya da yabancı topraklarda basılmış Türk edebiyatı eserleri, incelemeleri ile "edebiyat" türünde toplanan kuramsal kitaplara, antolojilere ve incelemelere kitaplık içinde özel bir yer ayrıldı.

Kitapların arasından çıkan notlar, 3 klasörü doldurdu.
İmzalı kitaplar, 1641'e ulaştı.
Kallavi bir yekûn tutacak şiir kitaplarına henüz başlanmadı.

Ekim ayının ilk haftasında, raftan masaya indirilmiş, kaydedilmeyi bekleyen 300'e yakın Nâzım Hikmet kitabı bulunmakta…

Hedef, iki ay içinde -çoğu şiir türünde- yaklaşık on bin kitabı kaydederek, Aralık ayında Memet Fuat'ın kitapları ile internet kullanıcılarını buluşturmak… Memet Fuat Kitaplığı'nı, dergisiz haliyle de olsa, araştırmacılara ve meraklılarına yeni yıl armağanı olarak sunmak…

Memet Fuat Kitaplığı, Metin Yazarı
Müberra Handan Durgut

< Geri     Devamı >