Hazırlayanlar:

Proje Sahibi: Kenan Bengü
kenanbengu@gmail.com

Proje Koordinatörü: Yeşim Bilge Bengü
yesimbilge@gmail.com

MFK, Metin Yazarı: Handan Durgut
handan.durgut@gmail.com

Grafik Tasarım: Erol Egemen

MFK: Memet Fuat Kitaplığı
KP: Kitaplık Projesi

Mehmet Fuat Kitaplığı BASIN BÜLTENİ

Memet Fuat Kitaplığı Seyir Defteri IV:

2 yıl = 15000+ yayın
2007 yılındayız.
2005 yılı Ocak ayında kaydına başlanan Memet Fuat'ın kitaplığı, doğumunun 81. yılında burada, kendi adını taşıyan internet sitesinde yayında.
İki yıl önce sekizbin yayın öngörüsüyle başlayıp, önce onbinlere, ardından onikibinlere artırılan tahmini yayın sayısı, iki yıl sonunda kayıt işleminin tamamlanmasıyla anlaşıldı ki, onbeşbinden fazlaydı.

2 kayıt = 401 yayın
Kitaplığa girildiğinde toplam sayının 14 bini aşmadığı görülecek; kaydı tamamlanmış madem, kesin sayı verilmemesine şaşılacaktır. Müsebbibi, süreli yayınlardır.
Diyelim Adam Sanat dergileri… Arama sonucunda sadece 2 kayıt çıkacak karşınıza. Biri, Piraye Koleksiyonu içinde yer alan Aralık 1968 tarihli ilk sayıdan Kasım 2002 tarihli 202. sayıya kadar eksiksiz kaydedilmiş tüm bir koleksiyon ve diğeri, 3 sayı eksiğiyle doğrudan MFK'ya kayıtlı 199 sayıyı içeren koleksiyon.
Bir de Eski Türkçe, Arapça, Ermenice ya da Rusça gibi Latin alfabesiyle yazılmamış olup, kaydedilmek için bir bilenini bekleyen kitaplar var…

1 kitaplık = 3 zaman / 3 mekân
15 bini aşkın yayın, bilgisayara kaydedildikten sonra, MFK'nın sonsuz yolculuğu 3 farklı mecrada başladı....
Dün: MFK, internet sitesinde yayınlandı.
Bugün: Şu anda monografıyla bir kitapta toplanıyor. Memet Fuat Kitaplığı Monografı, "Kitaplar Kitabı" ve "Süreli Yayınlar Kitabı" başlıklı iki bölümüyle Türkiye'nin ilk kitaplık monografı olma özelliğini de taşıyor.
Yarın: MFK, yaz sonunda Altunizade'den Silahtarağa'ya taşınacak. Bilgi Üniversitesi'nin genç ve aydınlık kalabalığına karışacak; santralistanbul projesi içerisinde yerini alacak.

Memet Fuat 81. doğum gününde, aydınlatmaya devam ediyor hâlâ… Bu ışığın hiç sönmemesi dileğiyle…

Memet Fuat Kitaplığı, Metin Yazarı
Müberra Handan Durgut< Geri